sobota, 7 lutego 2009

Juka zakwitła w naszej szkole - "Szkolni paparazzi na tropie"


Ciekawostka szkolna!

W naszej szkole zakwitła juka...to się bardzo rzadko zdarza, a ona sobie tak po prostu zakwitła!! Czyżby służył jej szkolny klimat? A może lubi wrzask na korytarzu zwłaszcza na przerwie? Ha, ha...

Poniżej kilka słów o tym kwiatku!

Juka (Yucca) to po polsku krępla, jednak prawie wszyscy używają spolszczonej nazwy łacińskiej. Ta oryginalna roślina należy do rodziny agawowatych (Agavaceae). Botanicy opisali około 40 gatunków juk; w warunkach naturalnych występują one głównie w Ameryce Środkowej i w południowej części USA. Kilka z nich, np. jukę włóknistą (Yucca filamentosa) i Y. gloriosa, uprawia się na skalę przemysłową na włókno służące do wyrobu grubych tkanin, lin i papieru.
Juki - w zależności od gatunku to byliny o liściach ułożonych w przyziemne rozety lub drzewka o prostych albo rozgałęzionych pniach nawet kilkumetrowej wysokości, z rozetami liści na końcach pędów. Blaszki liściowe juk są zazwyczaj sztywne, grube, pokryte warstwą wosku, a ich dzwonkowate kwiaty, zebrane w wysokie kwiatostany, mają barwę białą bądź kremową.

Wiadomości zaczerpnięte z tej strony.

1 komentarz:

  1. ja mam jukę w ogródku od pięciu lat i jeszcze mi nie zakwitła...

    OdpowiedzUsuń